What is word analysis

Kelime Analizi Nedir

İnternet kullanıcıları, internette bir şeyler ararlarken, konu ile ilgili kelimeler kullanırlar. Arama motoru sayfasına ilgili kelimeleri yazdıklarında, aradıkları konuyu bulurlar ve bilgi edinmiş olurlar. Arama motoruna yazılan ve ilgili konunun bulunmasını sağlayan kelimeler ile ilgili yapılan çalışmaya, kelime analizi ya da anahtar kelime analizi adı verilir.

Kelime Analizi Önemi Nedir?

Arama motorlarındaki sıralamanızı ve internet sitenizdeki trafiğinizi doğrudan etkileyen anahtar kelimeler, yanlış kullanıldığında, sitenizi sıralamanın en arkasına kadar götürebilir.

Anahtar kelime ile kullanıcılar sizi kolaylıkla bulabilir. Mesela maydanoz hakkında araştırma yapan bir kullanıcı, arama motoruna bu kelimeyi yazdığında, doğrudan sizin siteniz çıkacaktır. Ancak bunun olabilmesi için bazı çalışmalar gerçekleştirmeniz gerekir. Mesela kullandığınız anahtar kelimelerle faydalı içerikler sağlamak ve blog sitenizde, anahtar kelime içeren makaleler yazmanız gerekir.

En Çok Tıklanan Anahtar Kelimeler

Spesifik bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. Aslında güncel olan anahtar kelimeler dememiz daha doğru olacaktır. Nedeni ise genel kullanıcı arama özelliklerinin sürekli olarak değişmesidir. Mesela bir zaman Youtube konusu popülerken, bir diğer zaman Facebook konusu popüler olabilir. Peki bunun ayrımını nasıl yapacağız? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Cevabı ise hemen aşağıda konu başlığının altında…

Kelime Analizi Programı Kullanmak

Hatırlarsanız, Iron Man filminde Jarvis adlı yapay zeka vardı. Tony Stark her isteğini yapay zekaya söylüyor ve yaptırıyordu. Kelime analizi programı benzer mantıkla çalışır. Güncel aramalarda hangi konular daha popüler size söyler.

Öncelikle internet sitenizin konusunu belirlersiniz ve sitenizi oluşturursunuz. Sitenizin konusu ile ilgili hangi kelimeler popüler, kelime analizi programı ile araştırmaya başlarsınız. Bulduğunuz kelimelerle ilgili SEO çalışması yaparsınız ve iyi bir çalışma ortaya koyarsanız, arama motorları tarafından ödüllendirirsiniz. Olay bu kadar basittir.

Rakip Site Kelime Analizi

“Akıl akıldan üstündür” atasözü, tam da rakip site analizini anlatmaktadır. İnternet sitesi sahipleri neden rakip site analizi yaparlar? Çünkü kelime analizi yaptıkları konu ile ilgili nasıl bir çalışma yapacaklarını bilmezler ya da akıllarına gelmez.

Rakip siteler aslında bizler için bir tür ilham perisi gibidirler. İlk başlarda sitede yapılanları taklit edersiniz. Daha sonra kendiniz attığınız temel üzerine bir şeyler eklersiniz.

Mesela internet siteniz mobilya ile ilgili olsun. Aklınıza mobilya kelimesi ile ilgili nasıl bir SEO çalışması yapacağınıza dair hiçbir şey gelmiyor. Bu durumda arama motorunun ilk sırasında yer alan ve mobilya ile ilgili faaliyet gösteren siteyi incelemeye başlarsınız. Bu site hangi anahtar kelimeleri kullanmış ve hangi konularda içerik hazırlamış bu tür şeyleri analiz edersiniz. Sonuç olarak SEO çalışmalarınızı edindiğiniz bu bilgiler üzerinden gerçekleştirirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Öncelikle konunun ne olduğunun belli olması gerekir. Zaten internet sitenizi oluşturmuşsanız, konu da bellidir. Yapılacak iş kelime bulucu araçlara sahip SEO analiz programlarından yararlanmak olacaktır.

Buradaki püf nokta, hacmi yüksek olan kelimeleri tespit etmektedir. Kelime analizi programına ilgili kelimeyi girdiğinizde program size bu kelimenin ne kadar arandığını söyleyecektir. Anahtar kelime ile ilgili ilişkili olan diğer kelimelerin de tıklanma hacimlerini size söyleyecektir. Sizde bu bilgileri işleyerek, ona göre bir çalışma sergilersiniz.
Anahtar kelime analizi yapacağınız harika araçları, sizler için aşağıda sıraladık:

    Ahrefs
    Semrush
    Ubersuggest

Anahtar Kelime Analizi Yaparken Yapılan Hatalar

Kelime analizi yaparken tek yönlü çalışma, birçok kişinin yaptığı hatalardan bir tanesidir. Yani tek bir kaynağa güvenmek… Her ne kadar kullandığınız platform iyi olsa da, hem programı hem de arama motoru sonuçlarını karşılaştırmak daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Bazı programlar uzun kuyruk anahtar kelimelerini bulmada iyi bir performans sergilerken, bazıları da kısa anahtar kelimeleri bulmada iyidir. Bunu programları deneyerek tecrübe edebilirsiniz. Hatta yalnızca Google arama motoruna bağımlı kalmadan, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında da sağlama yapmanız faydalı olacaktır.

Rakip Site Kelime Analizi Yapmak

Rakip sitenizde bulunan tüm linkleri tarayarak, bu linklere ait; anahtar kelimeleri, başlıkları, meta açıklamalarını ve alt başlıkları listelemeniz gereklidir. Tabi ki bu işlemi manuel olarak gerçekleştirmek imkansızdır. Yukarıda sizlere isimlerini verdiğimiz analiz programlarını kullanabilir, ortalama olarak 500’e kadar link verilerini elde edebilirsiniz.

SEO Anahtar Kelime Araştırması Neden Yapılmalı?

Şu anda ülkemizde ucuz döner furyası başladı. O kadar çok tutuldu ki, Türkiye’nin birçok ilinde 100 gram döneri 8 TL gibi bir ücrete yemeye başladık. Bir zamanlarda İstanbul ilinde lokmacılar çok tutuluyordu. Şimdilerde ise açılan tüm lokma dükkanları kapanmaya başladı. Yani talep azaldı.

Yukarıda örneklerini verdiğimiz durumlar, SEO çalışmalarında kelime analizinin neden yapılması gerektiğini açıklıyor. Nasıl mı?
İnsanlar ilgi çekici buldukları konuları isimleriyle arama motorlarında aratırlar. İşte birçok kişinin arattığı bu kelimeleri tespit ederek, bu konuda çalışma yapmak daha kolaydır. Böyle bir çalışma iyi yapılırsa, konuyla ilgilenen kullanıcılar sitenizi ziyaret edecektir. Belki de sizlerden alışveriş yapmaya başlayacaklardır. Ya da sitenize muazzam trafikler sağlayacaklardır.

Eğer ticaret yapan biriyseniz, sürekli olarak müşteriye ihtiyacınız olacaktır. Sürekli müşteri kazanabilmek için de insanların sizden haberi olması gerekir. Haberi olması için de reklam yapmanız gerekir. Hem de sürekli olarak reklam yapmanız gerekir. Ta ki işletmenizin faaliyetini sürdürecek müşteri kapasitesine ulaşana kadar.

İşte internet dünyasında da SEO çalışmaları bu şekilde işler. SEO çalışmalarının özünü de, arama motorlarında aratılan anahtar kelimeler oluşur. Yani bir tür reklam yapmış olursunuz.

SEO Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Pilavın her türlüsünü satıyorsunuz. Yeterince kazanıyor musunuz? Cevabınız evetse doğru yoldasınız demektir. Yani doğru bir sektöre yatırım yaptınız ve karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.

SEO anahtar kelime belirleme olayı da bu şekilde işler. Sektörünüz ile ilgili doğru kelimeleri bulduğunuz zaman ve bu kelimeler üzerinde çalışma yaptığınız zaman, internet siteniz insanlarla dolup taşar. Yüksek trafik elde edersiniz ve arama motoru penceresinde üst sıralarda ve göz önünde olursunuz.

İşlek caddede bir dükkanınız olduğunu düşünün. Sürekli olarak göz önündesiniz ve insanlar merak edip dükkanınıza  gelir. İlk başlarda bir seferde olsa sizden alışveriş yaparlar. Eğer beğenirlerse sürekli olarak gelmeye başlarlar. SEO mantığı da bu şekilde işler. İnternet sitenizi insanlar beğenirlerse, sürekli olarak ziyaret ederler.