What is jquery

Jquery Nedir

JQuery Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

JQuery en basit ifadeyle bir JavaScript kütüphanesidir.

JavaScript ile uzun kodlar yazarak yapabileceğimiz işleri daha kısa ve pratik hale getirmeyi amaçlar.

JQuery öğrenmek ve kullanmak, biraz Html, CSS ve JavaScript bilen kişiler için son derece kolaydır.

Hatta JavaScript hiç bilmeyenler de rahatlıkla JQuery kullanabilir.

JQuery, kendi içerisinde birçok metot barındırır ve biz de bu metotları istediğimiz zaman, istediğimiz html elemanlarına uygulayarak sayfamıza görsel efektler ve etkileşim katabiliriz.

Webde JQuery’den başka da JavaScript kütüphaneleri kullanılsa da en popüleri JQuery’dir. Microsoft ve Google gibi dev şirketler de JQuery’yi desteklemektedir.

Günümüz tarayıcılarının neredeyse tüm versiyonlarında çalışıyor olması da başka bir avantajıdır.


JQuery kullanmak için yapmamız gereken tek şey JQuery kütüphanesini içeren tek sayfalık .js dosyasını sayfalarınıza bağlamaktır.

Bunu da iki şekilde yapabiliriz.

Dosyayı indirerek sitemiz içerisine yerleştiririz ve aşağıdaki gibi sayfamıza bağlarız:

< script src="jquery-1.11.3.min.js">< /script>

Dosyayı indirmeye gerek olmadan Google veya Microsoftun sağladığı CDN (Content Delivery Network)’lerinden biri sayesinde bağlantı sağlayabiliriz. Aşağıda Google ve Microsoft sunucuları üzerinden JQuery bağlantısı şu şekilde yapılır. Aşağıdaki satırlardan biri yeterlidir:

< script src="https://code.jquery.com/jquery-3.1.1.min.js"   integrity="sha256-hVVnYaiADRTO2PzUGmuLJr8BLUSjGIZsDYGmIJLv2b8=" crossorigin="anonymous">< /script>

JQuery’yi indirmek ve kendi sitenizde barındırmak ilk anda daha mantıklı gelse de, CDN üzerinden bağlanmanın da şöyle bir avantajı olacaktır:

Artık birçok istede JQuery kullanıldığı için ve bu sitelerin çoğu da CDN üzerinden bu dosyayı kullandığı için sitemize gelen ziyaretçilerin tarayıcılarının ön belleğinde JQuery kütüphanesi hazır olacak, bu da sayfamızın yüklenmesini hızlandıracaktır.

En son çıkan JQuery sürümünü kontrol etmek, indirmek veya CDN linkini öğrenmek için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.

https://jquery.com/download/